• 0(532) 058 23 85
  • İkitelli OSB 6.Cadde No:1 Kat:3 Beyaz Tower İkitelli Başakşehir / İstanbul

Tabiplerin “Sağlık Şurası” tamamlandı

  • Anasayfa
  • Tabiplerin “Sağlık Şurası” tamamlandı
TABİP-SEN tarafından ilki düzenlenen Sağlık Şurası, İstanbul Şişlide gerçekleştirildi. 2 gün süren şurada, sağlığı 10 farklı başlıkta masaya yatıran alanında yetkin isimler, program sonunda sonuç bildirgesini açıkladı.
 
Tabiplerin, gelecek kaygısı ve korkusu” yaşadığı bir dönemde umut ışığı olarak bir yıl önce kurulan TABİP-SEN, İstanbulda Sağlık Şurası düzenledi. Grand Cevahir Otelde ilki düzenlenen şuraya, alanında uzman hekimler ve avukatlar katıldı. Sadece şikayet eden değil aynı zamanda çözüm üreten bir anlayışla düzenlenen şurada, sağlık; 10 başlık altında masaya yatırıldı.
 
Programa; Türkiye Sağlık STKları Platformu (TÜSEP) Genel Sekreteri Dr. Abdullah Daştan, Hekim Hakları Platformu Başkanı Prof. Dr. Adem Akçakaya, Sağlık Medeniyet Derneği Genel Başkanı Dr. Ahmet Yiğitalp, Cumhuriyetçi Hekimler Başkanı Prof. Dr. İrfan Gökçay, Milliyetçi Hekimler Derneği Başkanı Dr. Semih Uşaklıoğlu, Hekim Hakları Derneği Başkanı Dr. Mustafa Şener, Hekim-Sen Genel Başkanı Dr. Adil Kurban ve Yeni Sendika Genel Başkanı Metin Memiş katıldı.
 
En büyük gücümüz haklılığımız!
 
Çalıştayların ardından TABİP-SEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Erçek, neyi niçin yaptıklarını katılımcılarla paylaştı. En büyük güçlerini hekimlik mesleğinden ve haklılıklarından aldıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Başkan Ahmet Erçek, yakın zamana kadar sendikacılık ve hekimliğin yan yana gelen kavramlar olmadığını ama gelinen süreçte buna mecbur kaldıklarını söyledi. Erçek, 2021in Eylül ve Kasım aylarında hekim maketi yakmakla müşahhaslaşan ayrımcılık, ötekileştirme ve görmezden gelinme tahammül sınırını aştı. Biz de bir tepki, bir başkaldırı ve bir cevap olarak TABİP-SENi kurduk. Bugün de burada hem sorunlarımızı hem de çözümlerimizi konuşmak ve ortaya koymak için bir aradayız” dedi. Erçek, şöyle konuştu:
 
TABİP-SEN, bugün 13. ayını doldurmuş yeni ve genç bir sendika. Oldukça yorucu ve yıpratıcısı geçen bir senenin ardından geriye dönüp baktığımızda ‘İyi ki bu yola çıkmışızdiyorum. Elbette bir senede tüm sorunlarımız çözülmedi, elbette en ideal sağlık sistemi kurulmadı fakat en başından bu yana dile getirdiğimiz 3 temel meselede yol kat edildi. Özlük hakları, malpraktis ve şiddet ile alakalı olumlu adımlar atılabildiyse bunda sendikamızın ciddi tesiri olduğuna inanıyoruz. Yapılan reform elbette yeterli değil. Eksik ve yanlış olduğunu düşündüğümüz tarafları var. Biz de bunları düzeltebilmek adına işte bu şurayı düzenlemiş bulunmaktayız. Şura ile birlikte çözüm önerilerimizi sunacak, takipçisi olacak, kamuoyu oluşturacak ve bıkmadan usanmadan sorunlarımız çözülene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Önümüzdeki yolun, güllük gülistanlık olmadığının bizler de farkındayız, biliyoruz. Ama çok önemli bir gücümüz var: haklılığımız…”
 
Artık hiçbir hekim kendisini yalnız hissetmiyor”
 
Hekimler olarak inancımızı, umudumuzu kaybetme noktasına gelmiştik. Ama meslektaşlarımızın yanında dimdik durmak, hakkını sonuna kadar aramak, dertlerini dinlemek, hissiyatlarına tercüman olmak amacıyla çıkmış olduğumuzda gerek TABİP-SEN olarak biz, gerekse HEKİM-SEN ve Hekim Birliği sendikalarımızla artık hiçbir hekimin kendisini yalnız hissetmediğini düşünüyorum. Sendika olarak malpraktisten tutun da idari cezalara, görevlendirmeden tutun da ceza yönetmeliğine kadar yüzlerce meslektaşımızın idari ve hukuki davalarını takip ediyoruz. Bu davaların kahir ekseriyetini kazanıyoruz ama kaybettiğimiz davalarda dahi meslektaşlarımız bir an olsun yalnız olmadıklarını biliyorlar, yaşıyorlar.”
 
Bu, gelecek nesillere borcumuz”
 
Erçek, konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: Bu çalışmayı hep birlikte, kafa kafaya vererek çok daha ileriye taşımak hem gelecek nesillerimize bir borcumuz hem de mesleğimiz adına ayrı ayrı her birimizin sorumluluğudur diye düşünüyorum. Destek olan, katılım sağlayan herkese teşekkür ederim.”
 
10 farklı başlık masada
 
2 gün süren çalıştayda sağlık; Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri”, “İkinci ve Üçüncü Basamak Sağlık Hizmetleri”, Hekimlik İtibari ve Hekimlik Uygulamalarında Etiğin Yeniden Keşfi”, Sağlık Hukuku”, Sağlıkta Şiddet”, Sağlık Yönetimi ve Sağlık Politikaları”, Diş Hekimliği”, Sağlık Hizmetlerinin Finansmanı ve Alternatif Geri Ödeme Yöntemleri”, Hekimlerin Mali ve Sosyal Hakları” ve “Özel Hekimlik - Muayenehane Hekimliği” başlıkları, altında etraflıca konuşuldu. Çalıştay sonucu, masa yetkilileri tarafından 10 farklı sunumla katılımcılarla paylaşıldı.